buty do chodzenia po górach, najlepszy sklep turystyczny

Posted on 04/09/2023 5:16pm

Obuwie do chodzenia po górach są jednym z najważniejszych i często najbardziej drogich części rynsztunku, toteż ich kupno powinno się sumiennie przeanalizować.
image - wakacje
Author: Praktyczny Przewodnik
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli będą niedopasowane, zbyt ciepłe lub zimne, to wycieczka (rekomendujemy coral travel oferty last minute) straci na przyjemności, a obtarcia na stopach będą pewne. Obecnie na rynku są dziesiątki rodzajów obuwia ze względu na wykorzystanie - znacznie więcej zobaczysz na www.

Nabywając buty do chodzenia po górach należy określić, w jakich górach będziemy je zakładać. Czy będą to przeważnie niskie góry typu Beskidy, czy też wysokie jak Tatry, bądź Alpy, czy będziemy użytkować je zwłaszcza w lecie, czy też poszukujemy butów wielofunkcyjnych, na każdą aurę i porę roku.

Wybierając się w niższe góry, z dominacją piaszczystego gruntu wystarczą niskie buty trekkingowe, nie zakrywające kostki. Posiadają one wszelkie cechy butów górskich, dobrą podeszwę, nieprzemakalność, są komfortowe, ale nie chronią kostki. Do ich zdecydowanych walorów należy lekkość i przewiewność.

image - wakacje
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com
Pamiętajmy, że właściwe buty trekkingowe powinny ochraniać palce podczas schodzenia, a również w przypadku uderzenia o kamień. W tym celu wykorzystywane są wzmocnienia w przedniej części buta, częstokroć w formie gumowego otoka, nie jedynie z przodu, lecz i dookoła cholewki. Taki otok osłoni nie tylko palce, lecz i cały brzeg stopy przed razami. Nie aplikuje się go jednak w butach określonych do chodzenia wyłącznie w lecie.

Najlepszy sklep turystyczny oferuje buty ze skóry i tkaniny. W porównaniu ze skórzanymi są lżejsze, bardziej wygodne, szybciej wysychają i są tańsze. W owych butach istotna jest również membrana, jaka zabezpiecza buty przed przemoczeniem. Buty, które nie mają membrany, częstokroć oddychają przyzwoiciej, jednak przemakają. Jest możliwość je zabezpieczyć specjalnym preparatem. Na początku wystarczy impregnacja raz na sezon przy przeciętnym użytkowaniu, ale z czasem powinno się takie obuwie impregnować coraz to częściej. Podobnie jest z butami membranowymi. Wskazane jest je przed zainicjowaniem sezonu zaimpregnować tak, ażeby polepszyć parametry wodoodporności.

Głównymi surowcami, z jakiego są robione buty jest skóra licowa, nubukowa, lub zamsz. Są one wytrzymałe na uszkodzenia, oddychają, są łatwe w pielęgnowaniu, a po zaimpregnowaniu także wodoodporne - to oficjalnie najlepszy sklep turystyczny!.

Tags: obuwie, sezon, stok, rok