Doskonały wypoczynek na Kaszubach

Posted on 14/05/2020 8:02am

Gdybyśmy chcieli zaznaczyć dokładne granice krainy kaszubskiej, przypuszczalnie zadanie to się nie uda. Kaszuby to rejon kulturalny, a nie historyczny, więc nie możemy z całkowitą pewnością ustalić, dokąd sięgają.
Jedno nie podlega jednak dyskusji – na ich obszarze są jedne z najpiękniejszych zakątków w naszym kraju: plaże, lasy i jeziora. Niezwykle bogata jest tutejsza kultura materialna, której nieodzownym symbolem i esencją jest Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Krajobraz, Kaszuby
Author: Szymon Nitka
Source: http://www.flickr.com
Niezmiernie rozległy i posiadający niezliczoną ilość atrakcji najstarszy polski skansen, zlokalizowany jest w urzekającym miejscu nad Jeziorem Gołuń. Jego dzieje sięgają tysiąc dziewięćset szóstego roku, gdy Teodor i Izydora Gulkowscy umieścili w osiemnasto-wiecznej chałupie podcieniowej kupionej od zamożnego chłopa, pierwsze kaszubskie pamiątki. Ich celem było nie tylko zachowanie eksponatów, ale też kultywowanie kaszubskich zwyczajów i rzemiosła.

Niezwykle zasłużeni twórcy skansenu spoczywają dzisiaj na wzgórzu, na terenie muzeum. Dziś obiekt zajmuje 22 hektary i skupia niezliczoną ilość cennych, kaszubskich zabytków. Można tu podziwiać między innymi zagrody, dworki szlacheckie, założenia dworskie, chałupy, wiejską szkołę, kościół, tartak, kuźnię oraz dwa wiatraki z tysiąc osiemset siedemdziesiątego szóstego roku (koźlak i holender). Wszystkie wnętrza zaopatrzono w tradycyjne sprzęty. Utworzono też bardzo dużo wystaw tematycznych.

Zdecydowanie najstarszym i zarazem najbardziej cennym obiektem w skansenie jest zrobiony z drewna kościół świętej Barbary z ok. 1700 r., który przeniesiono tu z miejscowości Swornegacie. W trakcie odwiedzin w muzeum turyści mogą wziąć udział w wielu pokazach: pracy w kuźni i w tartaku, krycia dachu, mielenia zboża, tłuczenia kaszy, wyrobu plecionek czy też dekoracji wnętrz. Poza tym odbywa się tutaj bardzo dużo ciekawych imprez religijno – folklorystycznych, m.in. obchody Wielkiego Tygodnia i Bożego Narodzenia oraz Jarmark Wdzydzki. Trzeba wspomnieć, że Wdzydze Kiszewskie to też znakomite miejsce na wakacyjny odpoczynek, gdyż dysponuje przeróżną bazą noclegową, gastronomiczną i rekreacyjną.

Bez obawy - zobacz link na stronie (https://ekotur.wroclaw.pl/langs/pl/cityinfo.php), który prowadzi do zbliżonej witryny. Odnajdziesz na niej dające do myślenia teksty w odniesieniu do rozpatrywanego tutaj zagadnienia.

Na tradycyjny kaszubski obiad należy udać się do karczmy w dworku obok wejścia do skansenu, gdzie podawane są delikatesy lokalnej kuchni.

Wdzydze Kiszewskie to nie jedyna kaszubska miejscowość, którą warto zwiedzić. Na pewno powinno się zaplanować wizytę w Chmielnie stanowiącym centrum kaszubskiej ceramiki. Tutejszy warsztat rodziny Neclów funkcjonujący od ponad stu lat jest udostępniony do zwiedzania i do zaproponowania szeroki wybór produktów ozdobionych w typowym, kaszubskim stylu. Znane są też Kartuzy – stolica Szwajcarii Kaszubskiej. Miasteczko w sposób szczególny wyróżnia się kulturą, tradycjami i językiem miejscowej ludności. Najbardziej cennym zabytkiem Kartuz jest zespół klasztorny Kartuzów. Z pierwotnej, gotyckiej formy obiektu uchowały się fragmenty krużganków, refektarz i przebudowane budynki gospodarcze. Atrakcyjnym akcentem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny.

Ażeby całkowicie docenić piękno bajecznego krajobrazu Kaszub, powinno się spędzić tu choćby kilka dni, a podczas trwania urlopu wspiąć się na wieżę widokową na Wieżycy – najwyższym wniesieniu morenowych Wzgórz Szymbarskich (trzysta dwadzieścia dziewięć metrów nad poziomem morza). Wzgórze to jest objęte ochroną rezerwatową w ramach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Sporą atrakcją przyrodniczą jest także ośmiokilometrowy Jar rzeki Raduni, nazywany potocznie Babim Dołem. Został on objęty ochroną w postaci rezerwatu krajobrazowego w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym drugim roku. Rzeka ma tutaj niezwykle zróżnicowany przebieg, a sam zakątek wyróżnia się fenomenalnym pięknem. Wybierają na wczasy 2014 Kaszuby trzeba zaplanować pieszą przechadzkę na terenie wysoczyzny Kępy Redłowskiej w nadmorskiej dzielnicy Gdyni, gdzie zobaczyć można piękny, stromy klif i fragment naturalnego lasu bukowego z rosnącym tu jarząbem szwedzkim znajdującym się pod ścisłą ochroną.Jedno z wielu kaszubskich podań mówi, że Bóg tworząc świat, zapomniał o Kaszubach. Ponieważ niemniej jednak po innych, stworzonych już krainach pozostały przeróżne resztki – morze, jeziora, rzeki, pagórki, doliny, plaże, bory i lasy – zastosował je, żeby powstała Szwajcaria Kaszubska, czyli kraina bogata we wszystko.

Sporo przydatnych informacji oraz opcji noclegowych można znaleźć pod adresem .

Tags: zabytki

Author: k.s.