Doskonały wypoczynek na Kaszubach

Posted on 06/08/2020 7:45am

Gdybyśmy chcieli zaznaczyć dokładne granice krainy kaszubskiej, przypuszczalnie zadanie to się nie uda. Kaszuby to rejon kulturalny, a nie historyczny, więc nie możemy z całkowitą pewnością ustalić, dokąd sięgają.
Jedno nie podlega jednak dyskusji – na ich obszarze są jedne z najpiękniejszych zakątków w naszym kraju: plaże, lasy i jeziora. Niezwykle bogata jest tutejsza kultura materialna, której nieodzownym symbolem i esencją jest Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Krajobraz, Kaszuby
Author: Szymon Nitka
Source: http://www.flickr.com
Niezmiernie rozległy i posiadający niezliczoną ilość atrakcji najstarszy polski skansen, zlokalizowany jest w urzekającym miejscu nad Jeziorem Gołuń. Jego dzieje sięgają tysiąc dziewięćset szóstego roku, gdy Teodor i Izydora Gulkowscy umieścili w osiemnasto-wiecznej chałupie podcieniowej kupionej od zamożnego chłopa, pierwsze kaszubskie pamiątki. Ich celem było nie tylko zachowanie eksponatów, ale też kultywowanie kaszubskich zwyczajów i rzemiosła.

Niezwykle zasłużeni twórcy skansenu spoczywają dzisiaj na wzgórzu, na terenie muzeum.

Na niniejszej stronie jest wiele praktycznych wiadomości, jednak prędko zobacz także inne szczegółowe informacje co to jest hipoterapia. One również są bez dwóch zdań warte uwagi.

Dziś obiekt zajmuje 22 hektary i skupia niezliczoną ilość cennych, kaszubskich zabytków. Można tu podziwiać między innymi zagrody, dworki szlacheckie, założenia dworskie, chałupy, wiejską szkołę, kościół, tartak, kuźnię oraz dwa wiatraki z tysiąc osiemset siedemdziesiątego szóstego roku (koźlak i holender). Wszystkie wnętrza zaopatrzono w tradycyjne sprzęty. Utworzono też bardzo dużo wystaw tematycznych.

Zdecydowanie najstarszym i zarazem najbardziej cennym obiektem w skansenie jest zrobiony z drewna kościół świętej Barbary z ok. 1700 r., który przeniesiono tu z miejscowości Swornegacie. W trakcie odwiedzin w muzeum turyści mogą wziąć udział w wielu pokazach: pracy w kuźni i w tartaku, krycia dachu, mielenia zboża, tłuczenia kaszy, wyrobu plecionek czy też dekoracji wnętrz. Poza tym odbywa się tutaj bardzo dużo ciekawych imprez religijno – folklorystycznych, m.in. obchody Wielkiego Tygodnia i Bożego Narodzenia oraz Jarmark Wdzydzki. Trzeba wspomnieć, że Wdzydze Kiszewskie to też znakomite miejsce na wakacyjny odpoczynek, gdyż dysponuje przeróżną bazą noclegową, gastronomiczną i rekreacyjną.

Bez obawy - zobacz link na stronie (https://ekotur.wroclaw.pl/langs/pl/cityinfo.php), który prowadzi do zbliżonej witryny. Odnajdziesz na niej dające do myślenia teksty w odniesieniu do rozpatrywanego tutaj zagadnienia.

Na tradycyjny kaszubski obiad należy udać się do karczmy w dworku obok wejścia do skansenu, gdzie podawane są delikatesy lokalnej kuchni.



Wdzydze Kiszewskie to nie jedyna kaszubska miejscowość, którą warto zwiedzić. Na pewno powinno się zaplanować wizytę w Chmielnie stanowiącym centrum kaszubskiej ceramiki. Tutejszy warsztat rodziny Neclów funkcjonujący od ponad stu lat jest udostępniony do zwiedzania i do zaproponowania szeroki wybór produktów ozdobionych w typowym, kaszubskim stylu. Znane są też Kartuzy – stolica Szwajcarii Kaszubskiej. Miasteczko w sposób szczególny wyróżnia się kulturą, tradycjami i językiem miejscowej ludności. Najbardziej cennym zabytkiem Kartuz jest zespół klasztorny Kartuzów. Z pierwotnej, gotyckiej formy obiektu uchowały się fragmenty krużganków, refektarz i przebudowane budynki gospodarcze. Atrakcyjnym akcentem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny.

Ażeby całkowicie docenić piękno bajecznego krajobrazu Kaszub, powinno się spędzić tu choćby kilka dni, a podczas trwania urlopu wspiąć się na wieżę widokową na Wieżycy – najwyższym wniesieniu morenowych Wzgórz Szymbarskich (trzysta dwadzieścia dziewięć metrów nad poziomem morza). Wzgórze to jest objęte ochroną rezerwatową w ramach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Sporą atrakcją przyrodniczą jest także ośmiokilometrowy Jar rzeki Raduni, nazywany potocznie Babim Dołem. Został on objęty ochroną w postaci rezerwatu krajobrazowego w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym drugim roku. Rzeka ma tutaj niezwykle zróżnicowany przebieg, a sam zakątek wyróżnia się fenomenalnym pięknem. Wybierają na wczasy 2014 Kaszuby trzeba zaplanować pieszą przechadzkę na terenie wysoczyzny Kępy Redłowskiej w nadmorskiej dzielnicy Gdyni, gdzie zobaczyć można piękny, stromy klif i fragment naturalnego lasu bukowego z rosnącym tu jarząbem szwedzkim znajdującym się pod ścisłą ochroną.

Jedno z wielu kaszubskich podań mówi, że Bóg tworząc świat, zapomniał o Kaszubach. Ponieważ niemniej jednak po innych, stworzonych już krainach pozostały przeróżne resztki – morze, jeziora, rzeki, pagórki, doliny, plaże, bory i lasy – zastosował je, żeby powstała Szwajcaria Kaszubska, czyli kraina bogata we wszystko.

Sporo przydatnych informacji oraz opcji noclegowych można znaleźć pod adresem .

Tags: zabytki

Author: k.s.