Jak duże znaczenie ma dla dzieci i młodzieży aktywny tryb życia dorosłych

Posted on 04/11/2021 7:49am

Czasy, gdy małe dzieci przez cały dzień biegały po podwórku i trudno je było sprowadzić na obiad już chyba bezpowrotnie minęły. Dziś przyglądając się boiskom czy placom zabaw można zauważyć dużo mniejszą ilość dzieci, niż jeszcze kilkanaście lat temu.


na zajęciach fitness
Author: Vernon Chan
Source: http://www.flickr.com
Tego typu sytuacja będzie wynikać z paru rzeczy, po pierwsze wielu rodziców boi się o dzieci, nawet piętnastoletnie, nie pozwalając im na zbyt dużą samodzielność. Kolejnym powodem jest bardzo duży wpływ elektronicznej rozrywki na nasze obecne życie. Powszechna dostępność smartfonów, tabletów i komputerów, kablówka z dużą ilością programów sprawiają, że dużo prościej jest włączyć urządzenie i usiąść przed ekranem, niż wybrać się z przyjaciółmi pograć w piłkę czy pojeździć na rowerze.

Jeżeli do tego dorośli żyją w podobnym stylu, czyli po przyjściu z pracy nigdzie nie wychodzą, jedynie przesiadują na kanapie, to ciężko się dziwić, że i młodsze pokolenie ma podobne przyzwyczajenia i mało chęci do ruchu poza domem. A przecież sportowy tryb życia i codzienny ruch - czytaj - jest bardzo ważny i dla dzieci i dla dorosłych. I nie może tu być wymówką brak czasu czy pieniędzy, co czasami się słyszy.

Czy masz ochotę może poddać tę kwestię późniejszej analizie? Jeśli tak, to zweryfikuj serwis, który omawia pokrewne tematy.

Najczęściej problemem są zwyczajnie chęci, bo na półgodzinny spacer po pobliskim parku parę razy w tygodniu czas na pewno się znajdzie, a i pieniędzy na to nie potrzeba w zasadzie wcale.

Sprzęt fitness
Author: Clay Manley
Source: http://www.flickr.com
Tak naprawdę sposobów na aktywne życie jest bardzo dużo, i często nie są to bardzo kosztowne rzeczy. Trenować można jakiś sport, czy to pod postacią klubowych zajęć, czy samodzielnie, na przykład biegając, jeżdżąc na rowerze (idź po więcej) czy udając się do klubu fitness. Miesięczne koszty takich aktywności zamykają się przeważnie w kwocie kilkudziesięciu złotych, co wcale nie będzie wygórowaną sumą jeśli się to przeliczy na zdrowotne korzyści. Bardzo duże znaczenie ma przyzwyczajanie od pierwszych lat życia do aktywnego spędzania wolnego czasu. Jeżeli w młodym wieku zaszczepi się w nich zamiłowanie do sportu czy wycieczek, to z pewnością później będą więcej w życiu robić niż ich siedzący przed ekranami koledzy.

Tags: fitness, styl życia