Jak zaaranżować biwak?

Posted on 12/03/2019 7:24am

Co oznacza "dobry obóz"? Czy dobry obóz, to taki, na którym była wspaniała atmosfera, czy taki, który był znakomicie wykorzystany czasowo (np. na prowadzenie zajęć)? A może dobry biwak, to ten, na który pojechało wielu harcerzy? A czy w takim wypadku obóz, na jakim było 8 osób jest lichy? Wszyscy znamy wytyczne dobrej zbiórki.

Czy biwak kieruje się tymi samymi regułami? Czy przyszykowanie dobrego biwaku znaczy żmudną pracę dla jego organizatorów? Zależy od tego, jak dużą ma się wprawę w szykowaniu biwaków, rajdów, itp. Przede wszystkim przygotowując plan zajęć pozostaw sobie określone zapasy czasowe - to przyzwoli na wygospodarowanie joty czasu wolnego między zajęciami i dużo wolności wieczorową porą i w nocy. Nie potrzeba będzie "gonić" materiału. Po drugie coś, czego nie można uplanować - nastrój. Po udanym biwaku bardzo dużo osób uwydatnia, że na biwaku panowała bardzo przyjemna atmosfera, iż nie było spięć jak też scysji. Można z pewnością próbować tworzyć aurę, jednakże nikt nie zagwarantuje efektu.
Author: Sammy Zimmermanns
Source: http://www.flickr.com
To wszystko zależy od doboru kadry a także uczestników. I od wolnej woli dogadania się w pewnych kwestiach. I od rozmaitych maleńkich rzeczy, jakie zdają się zupełnie niezauważalne, a jednak. Tak jak na przykład nasze wspólne śniadanie. Co można zrobić, aby dać sobie szansę na stworzenie niezłego biwaku? Takiego, na jakim wszystkim jest z sobą dobrze, na którym wszyscy się dobrze czują, gdzie jest czas na poważne zajęcia i czas na trochę szaleństwa. Na pewno należy solidnie rozważyć co to ma być.

Czy ten tekst Ci się podoba? Jeżeli tak, to aby uzyskać podobne dane na podnoszony wątek, spójrz na informacje (http://www.goldtour.eu/oferta/sanatorium-truskawiec-ukraina), one na pewno też przyciągną Twój wzrok.

Czy biwak czysto integracyjny, czy raczej kursy szkoleniowe dla podharcmistrzów? Z góry uprzedzam, żadna z tych form w "czystej" odsłonie nie wyjdzie najlepiej. Z biwaku integracyjnego wyjedziemy znudzeni ciągłymi zabawami, tańcami jak też rozmowami, zaś z warsztatów szkoleniowych - zmęczeni, a może nawet znużeni.Sztuka polega na tym, żeby właściwie dobrać proporcje. Przegięcie w jedną ze stron powoduje zniechęcenie części członków gromady. Trochę się pobawmy, ale nie zmarnujmy wspólnie spędzonego czasu. Istotny jest solidny ekwipunek (śpiwory 4F - odwiedź nas). Gdy na biwak jedziemy bicyklem, dodatkowo odzież rowerowa 4F.

Tags: BIWAK, rzeczy, obóz, ekwipunek, uczestnik, warsztaty szkoleniowe